Astor Enerji’den yeni yatırım!

Astor Enerji, Ankara Sincan 2. Organize Sanayi Bölgesi üzerinde tahsis edilen 228 bin 897 metrekarelik arsa üzerinde bu yıl yapacağı yeni fabrika binasıyla kapasite artışına devam edecek.

Santral yatırımı ve şirketin hedefleri hakkında bilgi veren Astor Enerji AŞ Finansal İşler Müdürü (CFO)’su Olcay Doğan, 2024 ciro hedefini 826 milyon dolar olarak açıkladı. 2025 yılı ciro hedefini de dolar bazlı yüzde 23 artış ile 1 milyar 13 bin dolar olarak bildiren Doğan, “2024’te 400 milyon dolar, 2025’te ise dolar bazlı yüzde 28’lik artış ile 512 milyon dolar ihracat hedefliyoruz” dedi.

“ASTOR FİNANSAL ANLAMDA GÜÇLÜ BİR ŞİRKET”

2022 yıl sonuna göre yüzde 59 oranında artarak 2023 yıl sonu itibarıyla 18,8 milyar TL aktif büyüklüğe ulaşıldığının bilgisini veren Olcay Doğan, “2022 yıl sonuna göre hasılatı yüzde 23 oranında artırarak 16,9 milyar TL’ye taşıdık. Şirketin yurt dışı satışları toplam hasılatında ise yüzde 34’e ulaşıldı. İhracat payını 2024 yıl sonu itibarıyla yüzde 48’e, 2025 yıl sonu itibarıyla da yüzde 51’e ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Astor Enerji AŞ Finansal İşler Müdürü (CFO)’su Olcay Doğan açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Astor finansal anlamda güçlü bir şirket. Bu bütün raporlarımızda finansal tablolarımızda belli.

Bizim şirket ortaklarımızın başka yatırımları da var. SPK mevzuatı gereği biz yüzde 3’lük kısmı kapalı hisseleri kaydileştirip satışını gerçekleştirebiliyoruz. Yurt içinde yurt dışında şirketin tanıtımını gerçekleştirdik. ASTOR yeni halka arz oldu çok fazla bilinirliği yoktu. Halka arz sırasında kurumsal yatırımcılardan bir miktar bilinirlik oluştu.

Biz şirketimizi daha iyi tanıtabilmek adına Türkiye’deki bütün porftföy yönetim şirketlerini gezdik. Onlara şirketimizi anlattık. 3 ayda bir toplantılar yapıyoruz. Bu toplantılarda finansallarımızı, üretimle ilgili bilgilerimizi paylaşıyoruz. Bu toplantımızı fabrikamızda yaptık ki görsünler, ASTOR ne yapıyor, hangi ölçekte bir şirket?

“KÜÇÜK YATIRIMCIYI ÜZECEK BİR İŞE GİRMİYORUZ”

Bazen borsada şöyle bir imaj oluşabiliyor: ‘ASTOR halka arz oldu fiyatı çok yüksek seviyelere geldi bundan sonra çok fazla gitmez.’ Biz hisse performansı ile doğrudan uğraşmıyoruz. Üretim faaliyetlerimizi iyi yapalım finansal açıdan şirketi iyi yönetelim zaten bu borsadaki performansımıza yansıyacaktır.

“BİZİM KARLILIĞIMIZ DİĞER ŞİRKETLERE GÖRE DAHA İYİ”

Analiz raporları yayınlandı. 4-5 aracı kurum yayınladı. Biz istiyoruz ki ASTOR objektif olarak değerlendirilsin. Biz finansallarımızı paylaşıyoruz, yaptığımız yatırımları paylaşıyoruz. Yatırımcılar ASTOR ile ilgili her şeyi şeffaf olarak görsünler. Değerlendirirken buna göre karar versinler. Biz küçük yatırımcıyı üzecek bir şeye girmiyoruz. Bizim karlılığımızın, ciro büyümemizin diğer şirketlerle mukayese edildiğinde daha iyi olduğunu düşünüyoruz.”

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM BEKLENMİYOR, SİZİN ARA ZAM YAPMA İHTİMALİNİZ NEDİR?

Ekonomik anlamda hepimizin fedakarlık yapması gereken bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte kurlardaki stabil seyir, enflasyonla mücadelede önemli bir parametre. Bizim gibi ihracatçı firmaları bir miktar etkiliyor. Faiz oranlarının yüksek olması, enflasyonun yüksek seyrediyor olması, emekliyi işçiyi orta gelirli grubu olumsuz etkiliyor. Hepimizin fedakarlık etmesi gereken bir dönemdeyiz. Biz çalışanlarımıza yıl sonunda önemli bir artış yaptık. Biz hükümetin aldığı politika kapsamında zammı değerlendireceğiz. Biz hep şunu söylüyoruz: Biz kazandığımız sürece bunu çalışanlarımızla paylaşacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x