TikTok ve X’e erişim engeli!

Sosyal medya platformu TikTok, artık dünyanın en popüler uygulamalardan biri. Özellikle gençler arasında Instagram ve Facebook gibi devleri bile kıskandıracak noktaya gelen TikTok, ABD medyasında yer alan haberlere göre ciddi bir tehlikeyle de karşı karşıya. Çin ürünü bir uygulamanın bu kadar popüler hale gelmesinden rahatsız olan ABD, platformu yasaklamaya hazırlanırken TikTok, Oxford Economics’e hazırlattığı raporu açıkladı. Rapora göre TikTok’un sadece 2023 yılında ABD’nin gayri safi milli hasılasına katkısı 24.2 milyar dolar.

Şimdi merak edilen şu:

ABD, gayri safi hasılasına geçen yılki katkısı olan 24.2 milyar dolar hatırına TikTok’un toplumda yarattığı tehlikeleri göz ardı edecek mi?

ABD’liler bakalım ‘Para’ mı, yoksa ‘Toplumsal tehlike’ mi daha önemli diyecek?

ABD, böyle bir karar aşamasındayken Türkiye’de, iki sosyal medya platformuyla ilgili önemli kararlar alındı.

Bu kararlardan biri Facebook ve Instagram’ın bağlı olduğu Meta’nın X’e (Twitter) rakip olarak çıkardığı Threads uygulamasıyla ilgili.

Rekabet Kurumu’nun aldığı karar nedeniyle Threads, 29 Nisan 2024 tarihinden itibaren artık Türkiye’de kullanılamayacak. Threads’in yeniden Türkiye pazarına dönmesi Rekabet Kurumu’nun istediği şartları yerine getirmesiyle mümkün olacak.

Elon Musk’ın en pahalı oyuncağı X’in Türkiye’deki yasalar gereği bir temsilci ataması gerekiyordu. Ancak şirket bugüne kadar bu atamayı yapmadığı gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin X’e kestiği 10 milyon lira ve 30 milyon lira cezayı da ödemedi. Bu nedenle Türkiye’de, X’e reklam verme yasağı devreye sokulmasına rağmen cezaları ödemeyen ve temsilci atamayan platforma önce bant daralması yapılacak. Bundan da sonuç alınmazsa X’e erişim engeli söz konusu…

Sahipleri ve yöneticilerinin, ‘medya özgürlüğü’ gerekçesiyle sosyal medya platformlarını ve kendilerini ülkeler ve kanunlar üstü görmelerinin sonucudur bu… Amerika’da veya Avrupa ülkelerinde yerel yasalara gösterdikleri özen ve saygıyı Türkiye’ye göstermiyorlar nedense… Türkiye’nin de, “Burası Muz Cumhuriyeti veya müstemleke değil” deyip, her seferinde yasal haklarını sonuna kadar kullanıp kanun tanımazlara haddini bildirmesi lazım.

Şarkıcı yerine kimi önerdi?

Popüler müzik yarışması ‘American Idol’, 22 sezondur ekranda… Amerika’da oluyor da bizim televizyonlarda niye yok böyle uzun soluklu müzik yarışması?

Çünkü ABD’de müzik endüstrisi var, bizde yok…

Aramızda sadece büyük bir fark yok, ABD’deki sanatçılar arasındaki dayanışmanın onda biri de bizimkilerde yok…

Yedi sezon jüri üyesi olarak görev yaptığı ‘American Idol’den ayrılma kararı alan Katy Perry’le ilgili bir haber gördüm hollywoodlife.com’da. Habere göre E!’deki röportajında Katy Perry, kısa bir süre önce yarışmaya konuk olan country şarkıcısı, rapçi ve söz yazarı Jelly Roll’ün, ‘American Idol’de yerine gelebilecek en ideal isim olduğunu açıkladı.

GÜNÜN SÖZÜ: “Bir şeyi yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.” (Jim Rohn)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir